Bursztynowa komnataBursztynowa sala powstała na początku osiemnastego wieku z inicjatywy króla Prus - Fryderyka I.
Kilka lat trwały prace nad doborem kamieni odpowiedniej wielkości i koloru. W końcu powstał gabinet składający się z dwunastu płaszczyzn ściennych i dziesięciu fragmentów boazerii ,które można było dowolnie zestawiać.
Gabinet był przepiękny. Odpowiednio dobrane bursztyny tworzyły płaskorzeźby ,ornamenty przedstawiające girlandy, herby, scenki rodzajowe. Sufity zdobiły połyskujące żyrandole, po bokach zaś stały wykonane z bursztynu świeczniki. W niektórych miejscach bursztyn umocowano na srebrnej folii w celu spotęgowania efektów świetlnych. Gdy bursztynowy gabinet był już gotowy, zgodnie okrzyknięto go ósmym cudem świata.
W 1716 roku Piotr I Wielki car Rosji po raz pierwszy zobaczył to wspaniałe cacko i był nim tak zachwycony, że król Prus postanowił mu ją podarować jako symboliczną rękojmię sojuszu między Prusami a Rosją. Wkrótce rozmontowany gabinet popłynął do Petersburga i nie rozpakowany leżał w skrzyniach aż do śmierci cara.
Dopiero Katarzyna I kazała go zmontować w jednej z sal Zimowego Domu. Niedługo bursztynowy gabinet zaczął zmieniać się w bursztynową komnatę. Na polecenie córki Katarzyny rozbudowano i wzbogacono licznymi dodatkami to i tak już wspaniałe dzieło sztuki. Sala o wymiarach dziesięć i pół na jedenaście i pół metra wzbogacona została o 24 lustrzane płaszczyzny i wiele mieniących się w świetle bursztynowych ozdób.
Wkrótce komnata odjechała do Carskiego Sioła, gdzie przez 200 lat miała zdobić wnętrze Pałacu Jekatierinskiego. W czasie wojny pałac Jekatierinski został zbombardowany i w znacznej części zniszczony, a przy okazji splądrowany przez Niemców. Jedna z wersji wydarzeń sugeruje, że to oni właśnie, pod dowództwem hrabiego Solmsa, mieli zdemontować i wywieżć bursztynową komnatę. W niemieckich dokumentach wojskowych odnotowano, że zdemontowanie bursztynowej mozaiki trwało 36 godzin.
Jesienią 1941 roku skrzynie ze zdemontowaną salą przewieziono do Królewca, gdzie zostały umieszczone w pokrzyżackim zamku. Tutaj odnowiono unikatowe dzieło sztuki i zainstalowano w jednym z pomieszczeń. Na otwarcie przybyli znani dziennikarze, artyści, naukowcy ...
W Królewcu po raz ostatni widziano Bursztynową komnatę. Wkrótce zaginęła bez wieści.


Ocena artykułu9,0/10 (na podstawie 3 ocen)

Oceń, skomentuj artykuł jako pierwszy


ustroniemorskie.org

wczasy w Ustroniu Morskim

kuznica.eu

wczasy w Kuźnicy

chalupy.com

wczasy w Chałupach

ostrowo.eu

wczasy w Ostrowie


©  2003 - 2024   www.wladyslawowo.org - noclegi na morzem na wczasy we Władysławowie - wakacje we Władysławowie

wtorek, 17 wrzesień 2024r. 10:02:37, online: (0/2), 15.7 ms