figurki w SwarzewieO pojawieniu się figurki Matki Bożej w Swarzewie mówi kilka podań.
Według jednego z nich obcy żaglowiec, który płynął do Gdańska na wysokości Rozewia został zaskoczony przez straszliwy sztorm. Załoga nie widząc dla siebie innego ratunku zwróciła się z modlitwą o ocalenie przed okrętową figurką Matki Bożej z Dzieciątkiem. Ich prośby zostały wysłuchane.
Gdy zeszli z morza na pierwszy ląd, resztkami sił wydobyli figurkę Tej, której zawdzięczali życie. Statuetkę Wybawicielki ustawili na pamiątkę ocalenia, w pobliżu wiejskiej studzienki, gdyż nie znali języka tubylców. Tam miejscowi idąc po wodę odnaleźli tę piękną rzeżbę.
Figurkę wkrótce umieszczono na Helu, bo w Swarzewie nie było jeszcze kościoła. Tam znajdowała się do czasu Reformacji. Parafia helska w 1525 roku przeszła w ręce luterańskie, a kult maryjny ustał.
Legenda głosi, że Cudowna Figura wrzucona do morza przez innowierców, popłynęła na powrót do Swarzewa. Zadomowiła się w ówczesnym drewnianym kościółku.
Od tego czasu nie opuszczała już nigdy na dłużej Swarzewa. Tylko w chwilach zagrożeń wynoszono ją z kościoła i chowano. Dwukrotnie podczas wojen szwedzkich - 1626 i 1657 roku chroniono ją, zakopując w ziemi. Podobnie postąpiono w latach II wojny światowej, zakopując figurkę na terenie gospodarstwa Leona Torlińskiego we Władysławowie. Gestapo, po długich dochodzeniach, odkryło miejsce ukrycia Madonny. Nie wywieziono jednak cennej rzeźby do Rzeszy. Przejął ją ks. Karl Knopp z kościoła Trójcy Świętej w Wejherowie. Przechowywał ją na plebani, a wiernym wystawiał w święta maryjne i niektóre niedziele.
Na Boże Narodzenie 1944 roku Cudowna Figura wróciła na swoje miejsce w kościele swarzewskim, gdzie do dziś jest czczona.

Cudowna późnogotycka figura Matki Boskiej Swarzewskiej wykonana z lipowego drewna przez nieznanego mistrza, ma 52 cm wysokości i 20 cm szerokości. Łącznie z promienistą aureolą mierzy 85 cm. Matka Boża trzyma Dzieciątko na lewym ręku, obejmując dłonią stópkę Pana Jezusa. W prawej ręce ma berło dodane w czasie koronacji. Dzieciątko Jezus prawą rączką w geście błogosławieństwa wskazuje na swoją Matkę; w lewej trzyma symboliczną kulę ziemską. Na skroniach Dzieciątka i Madonny osadzono złote korony. Szaty matki Bożej pokryte są od góry złota polichromią, dół jest czerwony, a załamania granatowe. Cała figurka emanuje łagodnym ciepłem i zachwyca swoim pięknem.


Oceń artykuł jako pierwszy

Oceń, skomentuj artykuł jako pierwszy


ustroniemorskie.org

wczasy w Ustroniu Morskim

kuznica.eu

wczasy w Kuźnicy

chalupy.com

wczasy w Chałupach

ostrowo.eu

wczasy w Ostrowie


©  2003 - 2024   www.wladyslawowo.org - noclegi na morzem na wczasy we Władysławowie - wakacje we Władysławowie

piątek, 04 październik 2024r. 23:56:59, online: (0/2), 8 ms