Jedyna parafia położona we Władysławowie w ramach dekanatu morskiego Archidiecezji Gdańskiej. Duszpasterstwo prowadzą księża ze zgromadzenia Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej (Chrystusowcy).

Kamień węgielny pod budowę kaplicy w Wielkiej Wsi, która obecnie tworzy prezbiterium, został wmurowany 2 lipca 1930 roku. Dzięki staraniom Towarzystwa Przyjaciół Hallerowa oraz ks. Kazimierza Merkleina w ciągu trzech lat wzniesiono niewielki kościół w stylu neogotyckim pw. św. Wojciecha.

Po II wojnie światowej administrację kościołem powierzono zgromadzeniu księży Chrystusowców. W roku 1957 z inicjatywy ówczesnego proboszcza parafii ks. Alojzego Piłata, zaczęto rozbudowę starego kościoła. Nowa część stanowiła nawę główną całego kościoła. Dobudowany obiekt zyskał wezwanie Wniebowzięcia Matki Boskiej Królowej Wychodźstwa Polskiego. Kościół został konsekrowany 17 września 1961 roku.

Rokrocznie w parafialnym kościele odbywają się Letnie Koncerty Organowe i Kameralne, w 2015roku jest to już 43 edycja tego międzynarodowego wydarzenia.

Organy znajdujące się w kościele we Władysławowie to instrument wybudowany w 1973 roku przez firmę Kamińskich z Warszawy. Skala manuałów: od C do a3 , skala pedału: od C do f1. Traktura registrowa i gry - elektromagnetyczna, 42 głosy, 4 wolne kombinacje.


Oceń artykuł jako pierwszy

Oceń, skomentuj artykuł jako pierwszy


ustroniemorskie.org

wczasy w Ustroniu Morskim

kuznica.eu

wczasy w Kuźnicy

chalupy.com

wczasy w Chałupach

ostrowo.eu

wczasy w Ostrowie


©  2003 - 2024   www.wladyslawowo.org - noclegi na morzem na wczasy we Władysławowie - wakacje we Władysławowie

środa, 19 czerwiec 2024r. 21:58:10, online: (0/2), 7.9 ms