Legendy rozewskiePrzylądek Rozewie - najdalej na północ wysunięta miejscowość w Polsce, który kojarzy się z potężną latarnią morska stojącą w otoczeniu starych buków.
Światło rozewskiej latarni umieszczone jest na wysokości 86.8i m (33 m wysokość wieży i 53.8 m wzniesienie n.p.m.) i widoczne jest na odległość 23 Mm (43 km). Co 3 sekundy wysyłany jest błysk trwający 0.1 se­kundy. W czasie mgły żeglugę ułatwia buczek mgłowy (nautofon). 4 syreny co 60 sekund nadają sygnał litery "R" alfabe­tu Morse"a (.--).
W budynku latarni mieści się stała ekspozycja muzealna, poświęcona rozwojowi latarnictwa,
Teraz ma 32/7 m wysokości, wysyła światło współczesnym rybakom, żeglarzom i marynarzom.
Najstarszy przekaz źródłowy o latarni zawiera szwedzka mapa Zatoki Puckiej 1696 r.. ale tradycja zapalania ognia sięga podobno czasów zamierzchłych. Na podwyższeniu z drewnianych słupów stało specjalne urządzenie z drewnem płonącym w kotle, które później zastąpiono oliwą.
Pierwsza latarnia została wzniesiona w 1731 r. na miejscu gdzie stoi obecna. W czasie rozborów na całym pruskim wybrzeżu nie paliło się żadne światło nawigacyjne.
Ale oto w październi­ku 1807 r., przyszedł sztorm, kiedy to między Chłapowem a Rozewiem weszło na mieliznę lub rozbiło się 1 4 francuskich statków, Chłapowianom udało się uratować z tej nieszczęsnej armady kilkunastu rozbitków i wkrótce znów na Rozewiu zabłysło światło
1822 r. postawiono nową latarnię; okrągła, lekko zwężająca się ku górze, zbudowana była z polnych kamieni i częściowo z cegły (co-stanowi część obecnej latarni). Wyżej wznosiła się część stalowa zakończona zieloną latarnią z kopulastym dachem. W 1896 r. u podnóża klifu wykonano specjalną opaskę betonową, która do dziś chroni rozewski cypel, a w 1 978 r. podwyższono wieżę o dodatkowe 7.9 m., ponieważ buki rosnące w rezerwacie zaczynały przysłaniać jej światło


Ocena artykułu10,0/10 (na podstawie 1 oceny)

Oceń, skomentuj artykuł jako pierwszy


ustroniemorskie.org

wczasy w Ustroniu Morskim

kuznica.eu

wczasy w Kuźnicy

chalupy.com

wczasy w Chałupach

ostrowo.eu

wczasy w Ostrowie


©  2003 - 2024   www.wladyslawowo.org - noclegi na morzem na wczasy we Władysławowie - wakacje we Władysławowie

wtorek, 19 marzec 2024r. 09:37:04, online: 5 (0/2), 11.6 ms