Kaszubi to autochtoniczna (pierwotna, rdzenna) grupa ludności Pomorza...
W zmierzchłych czasach na nasze wybrzeże przybywali kupcy po bursztyn z Grecji, Asyri, Rzymu. Wiadomo też, że znanymi gośćmi u nas byli Wikingowie z dalekiej północy (może w tamtych czasach takie podróże były jednak mniej uciążliwe?).
Później sąsiedztwo z Niemieckimi Prusami przekształciło się w 150 letnią germanizację (okres zaborów), jednak nasi przodkowie zachowali poczucie odrębności narodowej, zachowali tradycję, wiarę i język.
Język kaszubski (kasz. kaszëbsczi jãzëk) - język z grupy zachodniosłowiańskiej języków słowiańskich, którym posługuje się w Polsce na co dzień ponad 50 tys. Kaszubów.
Barwy Kaszub, to barwy tęczy. Siedem kolorów znamionuje tą krainę. Odnajdujemy je w hafcie, malarstwie na szkle, ludowych strojach.
Muzyka towarzyszyła zawsze Kaszubom nie tylko w ważnych chwilach w życiu, ale i podczas pracy, odpoczynku.
Kaszubi lubią się bawić, tańczyć, śpiewać. Ich tańce i pieśni można podzielić na kilka grup: m.in. obrzędowe (związane z urodzinami, weselem, chrztem, dożynkami, świętami kościelnymi itp.), ilustrujące codzienną pracę, popisowe oraz zabawowe.
Tabaka nie stanowiła używki, czy nałogu - jak to tłumaczyli posłowie poprzedniej kadencji, ogłaszając tabaczną prohibicję.
Tabaka to tradycja, to coś, co pozwala się odprężyć, to coś co zbliża i łączy ludzi.
Bursztyn (elektron, jantar, amber) jest żywicą kopalną drzew iglastych z trzeciorzędu, której wiek ocenia się na 40-50 milionów lat.
Posiada różne barwy: żółty lub brunatny, czerwonawy.. Niekiedy zawiera zatopione owady i szczątki roślin.