Kaszubi to autochtoniczna (pierwotna, rdzenna) grupa ludności Pomorza... W zmierzchłych czasach na nasze wybrzeże przybywali kupcy po bursztyn z Grecji, Asyri, Rzymu. Wiadomo też, że znanymi gośćmi u nas byli Wikingowie z dalekiej północy (może w tamtych czasach takie podróże były jednak mniej uciążliwe?). Później sąsiedztwo z Niemieckimi Prusami przekształciło się w 150 letnią germanizację (okres zaborów), jednak nasi przodkowie zachowali poczucie odrębności narodowej, zachowali tradycję, wiarę i język.

Język kaszubski (kasz. kaszëbsczi jãzëk) - język z grupy zachodniosłowiańskiej języków słowiańskich, którym posługuje się w Polsce na co dzień ponad 50 tys. Kaszubów.

Barwy Kaszub, to barwy tęczy. Siedem kolorów znamionuje tą krainę. Odnajdujemy je w hafcie, malarstwie na szkle, ludowych strojach.

Muzyka towarzyszyła zawsze Kaszubom nie tylko w ważnych chwilach w życiu, ale i podczas pracy, odpoczynku. Kaszubi lubią się bawić, tańczyć, śpiewać. Ich tańce i pieśni można podzielić na kilka grup: m.in. obrzędowe (związane z urodzinami, weselem, chrztem, dożynkami, świętami kościelnymi itp.), ilustrujące codzienną pracę, popisowe oraz zabawowe.
1

Tabaka nie stanowiła używki, czy nałogu - jak to tłumaczyli posłowie poprzedniej kadencji, ogłaszając tabaczną prohibicję. Tabaka to tradycja, to coś, co pozwala się odprężyć, to coś co zbliża i łączy ludzi.
1

Bursztyn (elektron, jantar, amber) jest żywicą kopalną drzew iglastych z trzeciorzędu, której wiek ocenia się na 40-50 milionów lat. Posiada różne barwy: żółty lub brunatny, czerwonawy.. Niekiedy zawiera zatopione owady i szczątki roślin.
1


ustroniemorskie.org

wczasy w Ustroniu Morskim

kuznica.eu

wczasy w Kuźnicy

chalupy.com

wczasy w Chałupach

ostrowo.eu

wczasy w Ostrowie


©  2003 - 2022   www.wladyslawowo.org - noclegi na morzem na wczasy we Władysławowie - wakacje we Władysławowie

sobota, 20 sierpień 2022r. 07:44:42, online: 3 (0/2), 11.2 ms